Kto i na jakich warunkach może prowadzić ewidencję przychodu?
Jednym z obowiązków właścicieli firm jest wybór formy prowadzenia księgowości oraz rozliczeń podatkowych. Przedsiębiorcy często wówczas udają się do profesjonalnego doradcy podatkowego, który potrafi doradzić, jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze. Należy jednak pamiętać, że wybór zależy od wielu czynników, między innymi, od wysokości przychodu. Niektórzy podatnicy mogą wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, tj. uproszczoną formę księgowości, przewidującą obliczanie podatku jako procentu przychodów. Podpowiadamy, kto może się na nią zdecydować oraz na jakich warunkach powinien ją prowadzić.
Kto może prowadzić ewidencję przychodu?
Przedsiębiorcom, którzy przychodzą do naszej kancelarii doradztwa podatkowego w Warszawie, nierzadko zależy na tym, aby stosować rozliczenie metodą ryczałtową. Nie ma w tym nic dziwnego – stawki ryczałtu często są atrakcyjniejsze od tych, które obowiązują przy innych zasadach opodatkowania, nawet uwzględniając to, że metoda ryczałtowa pomija koszty uzyskania przychodu. Najważniejszym kryterium, które należy spełnić, jest uzyskanie przychodu, który w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył 2 milionów euro (w przeliczeniu na złote).
Warto też pamiętać, że ryczałtu nie można wybrać, jeżeli miałoby się wykonywać usługi na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy (tj. będącego nim w roku bieżącym lub poprzednim), odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy.
Ewidencja przychodu jest też przeznaczona dla osób czerpiących zyski pozyskiwane poza działalnością gospodarczą. Mowa tutaj, przede wszystkim, o najmie oraz o dzierżawie nieruchomości.
W jaki sposób należy ją prowadzić?
Właścicielom firm, którzy prowadzą ewidencję przychodu, często zdarza się korzystać z usług księgowych firmy zewnętrznej, dzięki czemu unikają problemów będących wynikiem ewentualnych błędów. Najważniejszą zasadą, o której należy pamiętać, jest prowadzenie ewidencji przychodu zgodnie ze stanem faktycznym. W pierwszej kolejności jednak należy ustalić właściwą stawkę ryczałtu. Także w tym przypadku często warto jest zasięgnąć opinii specjalisty.